Finals Day

6 July 2018

 DAIRY STOCK JUDGING

12 – 14 Age Group

1st Holly Miller, Dungiven YFC

2nd Isaac Moore, Newtownards YFC

3rd Sophie McConnell, Straid YFC

4th Lucy Rodgers, Spa YFC

 

14 – 16 Age Group

1st Christina McConnell, Holestone YFC

2nd Abbie Millar, Randalstown YFC

3rd Jack Shanks, Lylehill YFC

4th Karen Walker, Collone YFC

 

16 – 18 Age Group

1st Samuel McMurray, Annaclone and Magherally YFC

2nd Christopher Black, Garvagh YFC

3rd Claire Young, Dungiven YFC

4th Nicola Mitchell, Annaclone and Magherally YFC

 

18 – 21 Age Group

1st Gareth Baird, Straid YFC

2nd James Robson, Holestone YFC

3rd Victoria Minford, Garvagh YFC

4th Trent Brown, Seskinore YFC

 

21 – 25 Age Group

1st Robert Stewart, Newtownards YFC

2nd James Purcell, Dungiven YFC

3rd Brian McKinley, Trillick and District YFC

4th Erin Gregg, Spa YFC

 

25 – 30 Age Group

1st Andrew Patton, Newtownards YFC

2nd William Bolton, Curragh YFC

3rd Stephanie McCollum, Lylehill YFC

4th Geoff McNeill, Garvagh YFC

 

 

BEEF STOCK JUDGING

12 – 14 Age Group

1st Victoria Currie, Kilraughts YFC

2nd Lucy Rogers, Spa YFC

3rd Craig Robson, Holestone YFC

4th Katie McFetridge, Garvagh YFC

 

14 – 16 Age Group

1st Anna Clements, Spa YFC

2nd Abbie Miller, Randalstown YFC

3rd Shannon Conn, Dungiven YFC

4th Rachel Boyce, Garvagh YFC

 

16 – 18 Age Group

1st Ellen Crawford, Seskinore YFC

2nd Ellen McClure, Lylehill YFC

3rd Danielle Connolly, Spa YFC

4th Luke Norris, Coleraine YFC

 

18 – 21 Age Group

1st Louise Conn, Dungiven YFC

2nd Emma Rodgers, Spa YFC

3rd Thomas Miller, Coleraine YFC

4th Lisa Burrows, Spa YFC

 

21 – 25 Age Group

1st Lynsay Hawkes, Seskinore YFC

2nd Claire Adams, Coleraine YFC

3rd Rebecca Lamont, Coleraine YFC

4th Jonathan Bristow, Ahoghill YFC

 

25 – 30 Age Group

1st Geoff McNeill, Garvagh YFC

2nd Russell Smyth, Coleraine YFC

3rd Cathy Adams, Glarryford YFC

4th David Dodd, Spa YFC

 

 

SHEEP STOCK JUDGING

12 – 14 Age Group

1st Amy McCollum, Coleraine YFC

2nd Scott Boyd, Annaclone and Magherally YFC

3rd Alexander Carson, Glarryford YFC

4th Andrew Millar, Kells and Connor YFC

 

14 – 16 Age Group

1st Anna Clements, Spa YFC

2nd Robbie McNeill, Kilraughts YFC

3rd Jamie McCutcheon, Trillick and District YFC

4th Jack Armstrong, Trillick and District YFC

 

16 – 18 Age Group

1st Paul Adams, Coleraine YFC

2nd Ellen McClure, Lylehill YFC

3rd Maxine Smyth, Coleraine YFC

4th Nicola Mitchell, Annaclone and Magherally YFC

 

18 – 21 Age Group

1st Claire Holmes, Curragh YFC

2nd Zoe Maguire, Bleary YFC

3rd Nicola Phair, Seskinore YFC

4th TIE – James Robson, Holestone YFC

Mark McConnell, Straid YFC

 

21 – 25 Age Group

1st Nicola Edgar, Spa YFC

2nd Claire Adams, Coleraine YFC

3rd Sam Patterson, Dungiven YFC

4th Ross Beattie, Finvoy YFC

 

25 – 30 Age Group

1st Samuel McConnell, Spa YFC

2nd Stephanie McCollum, Lylehill YFC

3rd David Dodd, Spa YFC

4th TIE – James Carlisle, Spa YFC

John Edgar, Spa YFC

 

 

SILAGE ASSESSMENT

12 – 14 Age Group

1st Anna Connell, Dungiven YFC

2nd Lucy Carmichael, Dungiven YFC

3rd Kimi Chambers, Trillick and District YFC

4th Charlie Henderson, Trillick and District YFC

 

14 – 16 Age Group

1st Mark McNeill, Kilraughts YFC

2nd TIE - Adam Kyle, Curragh YFC

Anna Clements, Spa YFC

Adam McConnell, Lisnamurrican YFC

 

16 – 18 Age Group

1st Adam Hawkes, Seskinore YFC

2nd Danielle Connolly, Spa YFC

3rd Ellen McClure, Lylehill YFC

4th Jack Henderson, Trillick and District YFC

 

18 – 21 Age Group

1st Richard Johnston, Randalstown YFC

2nd Gareth Baird, Straid YFC

3rd Matthew Taylor, Finvoy YFC

4th Rebecca Cromie, Rathfriland YFC

 

21 – 25 Age Group

1st James Purcell, Dungiven YFC

2nd Richard Beattie, Finvoy YFC

3rd Paul Thompson, Lylehill YFC

4th Matthew Gault, Dungiven YFC

 

25 – 30 Age Group

1st David Oliver, Dungiven YFC

2nd Andrew Ritchie, Ballywalter YFC

3rd William Bolton, Curragh YFC

4th Zita Blair, Moneymore YFC